Participants

Participants

The following 74 participants have been confirmed (as of May 26, 2013):

Ludovic Alarie-Vézina (U. Laval)
Aleksandrs Aleksejevs (Memorial U., Grenfell)
Jonas Anderson (U. Sherbrooke)
Svetlana Barkanova (Acadia U.)
Bhubanjyoti Bhattacharya (U. Montreal)
Ian Blokland (U. Alberta, Augustana)
Olivier Blondeau-Fournier (U. Laval)
Robert Brandenberger (McGill U.)
Cliff Burgess (Perimeter Institute)
Maxime Charlebois (U. Sherbrooke)
Wei Chen (U. Saskatchewan)
Chen-Fu Chiang (U. Sherbrooke)
René Côté (U. Sherbrooke)
Adrian Del Maestro (U. Vermont)
Nils Deppe (U. Winnipeg)
Patrick Desrosiers (U. Laval)
John Dixon (U. Toronto)
William Donnelly (U. Waterloo)
Francis Duplessis (McGill U.)
Ariel Edery (Bishop’s U.)
Valerio Faraoni (Bishop’s U.)
Marie-Lou Gendron Marsolais (U. Montreal)
Vincent Genest (U. Montreal)
Raphaël Gervais Lavoie (U. Laval)
Jonas Goliasch (Bishop’s U.)
Noah Graham (Middlebury College)
Patrick Hayden (McGill U.)
Oscar Hernandez (Marianopolis/McGill U.)
Pavithran Iyer (U. Sherbrooke)
Michael Jensen (Bishop’s U.)
Trevor Jones (Bishop’s U.)
Gabor Kunstatter (U. Winnipeg)
Patrick Labelle (Bishop’s U.)
Olivier Landon-Cardinal (U. Sherbrooke)
Angela Lanza (Bishop’s U.)
Marianne Lapierre-Léonard (Bishop’s U.)
Tegan Maharaj (Bishop’s U.)
Shunji Matsuura (McGill U.)
Saoussen Mbarek (U. Montreal)
Evan McDonough (McGill U.)
Paul Mikula (U. Manitoba)
Tek Mishra (Bishop’s U.)
Shahn Nadeau (Bishop’s U.)
Heather Nangreaves (Bishop’s U.)
Lorne Nelson (Bishop’s U.)
Solomon Owerre (U. Montreal)
Manu Paranjape (U. Montreal)
David Pawluczuk (Bishop’s U.)
Amanda Peet (U. Toronto)
Eric Poisson (Guelph U.)
Angus Prain (Bishop’s U.)
David Poulin (U. Sherbrooke)
Jérôme Quintin (Bishop’s U.)
Pooja Sainarayan (Bishop’s U.)
Ruben Sandapen (U. Moncton/Mount Allison)
David Sénéchal (U. Sherbrooke)
Haryanto Siahaan (U. Saskatchewan)
Jonathan St-Antoine (Bishop’s U.)
Tom Steele (U. Saskatchewan)
Patrick Tardif
André-Marie Tremblay (U. Sherbrooke)
Bjarni Tryggvason (U. Western Ontario)
Sylvain Turcotte (Bishop’s U.)
Simon Verret (U. Sherbrooke)
Luc Vinet (U. Montréal)
Zhi-Wei Wang (U. Saskatchewan)
Matthew Williams (McMaster U.)
Brad Willms (Bishop’s U.)
Edward Wilson-Ewing (LSU)
Wei Wu (U. Sherbrooke)
Zhigang Wu (Queen’s U.)
Andres Zambrano (Bishop’s U.)
Adamantia Zampeli (U. Lethbridge)
Jonathan Ziprick (Perimeter Institute)